Ukrajina: Ani Rusko si nemůže moc vyskakovat, ekonomice se nedaří, peníze z plynu potřebuje

Ukrajina Rusko

Ukrajina Rusko - Ukrajina Rusko
14.5.2014 - Včera se objevily informace o tom, že západní mocnosti si nemohou dovolit příliš si dupnout v ukrajinské krizi, protože by se jim toto dupnutí mohlo nepříjemně odrazit zpět a způsobit tak vážná poranění na už tak poměrně zesláblé kostře sotva fungující unijní ekonomiky. 

Rusko na tom ale není zjevně o mnoho lépe. Jeho ekonomika skomírá a riskovat další výrazné ztráty v případě uvalení rozsáhlejších západních sankcí by mohlo být doslova likvidační.

Ve sporu kolem ukrajinské krize tak proti sobě stojí obrazně řečeno dva chromí a ani jeden z nich si nemůže příliš vyskakovat, protože by si s největší pravděpodobností jen ještě více ublížil.

Klíčovou položkou celého případu je ruský plyn, jehož je Evropa nenasytným odběratelem. Cena plynu na hlavním evropském trhu ve Velké Británii od připojení Krymu k Ruské federaci poklesla o 19% a pohybuje se nejníže od roku 2010. Agentura IHS odhaduje, že další eskalace celého konfliktu by stála v příštím roce Rusko plných 115 mld. USD, což odpovídá zhruba 3% celkového HDP ruské ekonomiky. Takový výpadek si Rusko s největší pravděpodobností nebude moci dovolit. Jeho ekonomika nyní balancuje na hraně mezi růstem a kontrakcí. Vyhrocení konfliktu může snížit celkový HDP Evropy o cca 0,15 procentního bodu.

V průběhu 1Q letošního roku z Ruska odplynuly investiční zdroje v celkovém objemu cca 50,6 mld. USD oproti 63 mld .USD. Loňský HDP rostl o 1,3%, pro letošek se odhaduje zpomalení na 0,2%

Ruský Gazprom pohrozil Ukrajině, že pokud neuhradí alespoň část dluhu za dodávky ropy, tak je na začátku června zcela zastaví. Přes Ukrajinu proudí do Evropy cca 15% její celkové poptávky. Bez dodávek z Ukrajiny Evropa vydrží cca 90 dnů. Evropské skladovací kapacity byly ke včerejšku naplněny z 54,5% jejich celkové kapacity.

Skype Smenarna Praha

Poskytujeme informace přes SKYPE chat - klikněte níže na ikonku

směnárna Praha info

code

IBRA marketing s.r.o.

Senovážné náměstí 24, Praha 1
IČ 276 16 983

Po-Pá  10.00 - 19.00
So       13:00 - 18:00
Ne -     zavřeno

O2 :
731 520 643

 


Mapka

směnárna Praha se nachází na Senovážném náměstí, poblíž je ulice Jeruzalémská.
Od tramvajové zastávky Jindřišská je směnárna vzdálena jen 20 metrů.
Od linek metra C - Hlavní nádraží 250 m, metra A a B - Můstek 300 m, metra B - Náměstí Republiky 300m.

Číst dál: Mapka

 


Podpořte nás Facebooku - líbí se Vám to?

Facebook Like - směnárna Praha

<strong>směnárna</strong> Praha

Vývoj kurzu

EUR CZKCHARTS

Live Forex Rates