Rubl a jüan místo dolaru

S ohledem na stále větší počet ekonomických sankcí Západu proti Rusku stoupl obchod s čínským jüanem na moskevské burze od začátku roku pětkrát. A tento trend sílí.

Obchody s jüanem a rublem překročily na Moskevské mezibankovní měnové burze v srpnu 800 milionů dolarů, což devětkrát převyšuje stejný loňský ukazatel. Znamená to „začátek konce“ amerického dolaru? Pokusme se v tom vyznat.
Čína je největším zahraničněobchodním partnerem Ruska. V roce 2013 činil vzájemný obrat zboží 89 miliard dolarů. A za 5 let má rusko-čínský obchod dosáhnout vytčeného vedením obou států cílu: 200 miliard dolarů. Podle mínění ekonoma Viktora Ivantera, při tomto rozsahu obchodů by bylo divné používat v zápočtech s Čínou dolary a ne jüany:


- Je to hloupé, když za cizí měnu kupujeme zboží vyrobené v Číně, a Čína zase naše. Kromě toho, činí chování amerických úřadů dolar ne moc spolehlivou měnou. Proto není divu, že se Čína, Rusko a další státy pokoušejí distancovat se od dolaru. Nemůže to jít velmi rychle, ale věřím, že již v dohledné budoucnosti ztratí dolar značnou část svých pozic jako světová měna. Tím spíš, že se Rusko a Čína snaží rozšířit zápočty v domácích měnách.
Podle slov náměstka ministra financí RF Alexeje Moisejeva, Rusko a Čína mohou již v nejbližším čase provádět polovinu obchodního obratu v jüanech a rublech. Například Gazprom posuzuje možnost přijetí v jüanech čínských plateb v rámci dlouhodobé smlouvy o dodávkách zemního plynu v celkové hodnotě 400 miliard dolarů. Podle odhadu expertů, má vyloučení z rusko-čínského obchodu měn třetích států podstatně posílit rubl a jüan na světové aréně. Expert z ruského Ústavu Dálného východu Andrej Ostrovskij si všiml snahy ruských společností o nahrazení amerických dolarů domácími měnami:
- S ohledem na sankce EU a Japonska vůči ruským bankám začaly četné ruské firmy orientovat se na čínský a hongkongský bankovní systém. Takové velké korporace jako Megafon a Norilský nikl již konvertovaly část svých depozitů z amerických dolarů na jüany a hongkongské dolary a převedly je do čínských bank. A je to teprve začátek.
Finančníci předpovídají na dalších 6 měsíců růst obchodů s čínskými jüany na Moskevské mezibankovní měnové burze na 1,3-2,0 miliardy jüanů. A v budoucnu má tento ukazatel růst úměrně zvýšení rusko-čínského obchodního obratu.

Skype Smenarna Praha

Poskytujeme informace přes SKYPE chat - klikněte níže na ikonku

směnárna Praha info

code

IBRA marketing s.r.o.

Senovážné náměstí 24, Praha 1
IČ 276 16 983

Po-Pá  10.00 - 19.00
So       13:00 - 18:00
Ne -     zavřeno

O2 :
731 520 643

 


Mapka

směnárna Praha se nachází na Senovážném náměstí, poblíž je ulice Jeruzalémská.
Od tramvajové zastávky Jindřišská je směnárna vzdálena jen 20 metrů.
Od linek metra C - Hlavní nádraží 250 m, metra A a B - Můstek 300 m, metra B - Náměstí Republiky 300m.

Číst dál: Mapka

 


Podpořte nás Facebooku - líbí se Vám to?

Facebook Like - směnárna Praha

<strong>směnárna</strong> Praha

Vývoj kurzu

EUR CZKCHARTS

Live Forex Rates